TsKAD: 2019 detaylı haritası

2019'da, Moskova Hükümeti ve Moskova Bölgesi, sermayeyi yakın bölgelerle birbirine bağlayan yolları rahatlatmak için tasarlanan Merkez Çevre Yolu'nun (CKAD) inşası için finansman sağlamaya devam edecektir. Bu proje nedir ve detaylı haritası nasıl görünüyor?

Yeni tuval hakkında temel bilgiler

İnşaatı devam eden asfalt beton yol, 525 km'lik bir mesafeden gerilecek ve Büyük (A-108) ve Küçük (A-107) olarak da adlandırılan Solnechnogorsk, Pokrovka, Sofrino, Iksha, M-11 ve Büyük ve Küçük Moskova halkalarından geçecek. ) beton. Özünde, inşaat ve kademeli devreye alma kolaylığı için 5 başlangıç ​​kompleksine bölünmüş olan Merkez Çevre Yolu, son karayolunun neredeyse bütünüyle bir uzantısı olacak. Her iki yol da birbirine yakın, yani 500-900 m mesafede olacak.

Ancak, fark, tabii ki - olacak, bu yüzden, bir serbest çevre yolu olan Moskova Küçük Yüzük (MMK), şu anda inşa edilen proje, çoğunlukla ödenecektir (ortalama 2.32 R / km). Devlet vergisi, ulaşım türüne ve günün saatine bağlı olarak değişebilir. Bir ücret olmadan, sadece start-up ve start-up komplekslerinin 2. bölümünde binmek mümkün olacak.

Pistte, bir ve diğer yönde 2 şerit ve merkezde bir otboyny bölücü çit olacak ve bu da onu IA kategorisinin örnek bir temsilcisi haline getirecek. Bazı yerlerde maksimum genişlik 8 şeride ulaşacaktır. Yeni rotalarda 150 km / saate kadar hızlarda ilerleyebileceği düşünülüyor, çünkü araçların manevra ve rahat kontrolü için yeterince özgür olacaklar. Planlanan günlük akış 43 binin üzerinde otomobil.

2019 yılında Merkez Çevre Yolu'nun detaylı haritası

2019 yılına kadar Merkez Çevre Yolu inşaatının tamamlanmasının beklenmediği bilinmektedir. Projenin başlangıcı, 2011 için planlanmış olmasına rağmen, aslında sadece 2016'da başladı. 2018'de, geliştiriciler, Dünya Futbol Şampiyonası'nın ülkede tutulmasıyla ilgili zorluklarla yüzleşmek zorunda kalacaklar ve bu nedenle son tarihler yeniden ertelenecek. Tüm komplekslerin tam işletmeye alınması sadece 2022-2025 yılları için zamanlanmaktadır.

Önemli! Şu anda, sürücüler, Zvenigorod'a gitmenize izin veren, 3.6 km'lik 5 bölümden oluşan küçük bir segmente binme fırsatına sahip. Kasım 2017'de açıldı. Dört şeritte en fazla 60 km / s hızla hareket edebilirsiniz. Devlet vergisinin ödenmesi gerekli değildir (ağır kamyonlar hariç).

İlk aşama hakkında daha fazla bilgi

Merkezi Çevre Yolu projesinin uygulanmasıyla ilgili son haberler arasında, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in bu çalışmayı yöneten devlet şirketi Avtodor Sergey Kelbakh'ın başkanı ile toplantısı 2017 yılında özellikle önemliydi. Seyirciler arasında örgüt başkanı, 4 bölümden (1, 3, 4, 5) oluşan 339 km'lik en uzun ve ilk uzunluğun, başlangıçta amaçlandığı gibi, ancak 2018'de başlatılmayacağını belirtti. Aralık 2019'a kadar faaliyete geçti.

Bu yollar, Domodedovo MO, Naro-Fominsky ve Podolsky ilçelerinin yanı sıra Troitsky Özerk Bölgesi'nin kentsel bölgesini kapsayacak. Saha, bu topraklarda mevcut olan tüm demiryolu yolları ve eski otoyollar dikkate alınarak inşa edilecektir. Zemin örtüsünü sorunsuz bir şekilde döşemenin mümkün olmadığı durumlarda, yetkililer çok seviyeli trafik kavşakları oluşturmayı vaat ediyorlar. Yani, ilk bölüm ile donatılmış olacak:

  • 14 köprü
  • 24 üst geçit;
  • 4 değişim;
  • 3 uçak.

Merkez Çevre Yolu İnşaatı

Finansman

Merkezi Çevre Yolu projesinin gerçek hayata uygulanması ciddi zorluklarla doluydu. Örneğin, Avtodor için yeni bir asfalt beton yüzey inşa etmek için gönüllü olan yüklenici LLC Stroygazconsulting, ilk önce ilk bölümün yapımının ertelendiğini ve daha sonra işleri yürütmeyi tamamen reddettiğini belirtti. Sonuç olarak, yürütme Crocus International'a teslim edildi, ancak sorunlar burada bitmedi. Medvedev ile yaptığı toplantıda Kelbach, yatırımcıları çekme sürecinin tahmin edilenden çok daha yavaş olduğunu itiraf etti.

Şu anda, ilk aşamanın uygulanması için tahsis edilen bütçe, federal hazineden sağlanan fonların% 52'sinin ve özel ve ilgili tarafların fonlarının% 48'inin toplanmasıdır. Varsayımlara göre, yeni yol devlete 350 milyar rubleye mal olacak. Ancak, bu durum korkutucu değildir ve yetkilileri bile sınırlamamaktadır - bu nedenle, benzin istasyonları, onarım istasyonları, küçük kafeler ve restoranlar gibi gerekli altyapı ile karayolunun bitişiğindeki toprakları donatmak için aynı miktarda harcama yapmaya hazırdırlar. oteller, küçük dükkanlar ve diğerleri. Ekonomi alanında önemli noktalar, Merkezi Çevre Yolu'nun ortaya çıkmasının Moskova Bölgesi'ndeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gelişimine katkıda bulunacağını umuyor.

Merkez Çevre Yolu İnşaatı

Moskova bölgesi sakinleri için sosyal destek

Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı başkanı Maxim Sokolov, Moskova Bölgesi bölgelerinde yaşayan Rusların Çevre Yolu'nu kullanırken her türlü yararın sağlandığını kaydetti. Milletvekilleri hala bu adımı tartışmak zorunda olmasına rağmen, bakan, daha düşük tarifelerin uygulamaya konmasının doğru karar olduğuna emin.

Karayolunun inşasıyla bağlantılı olarak, tüm bölgenin ekolojisi, uluslararası bağımsız örgüt Greenpeace'in belirttiği gibi yıkıcı değişiklikler riski altındaydı.Buna ek olarak, bazı yerleşimciler yer değiştirme gereğiyle yüzleşmek zorunda kaldılar, çünkü yerleşimlerin binaları yolun döşendiği noktada bulunuyordu. 2012 yılında yapılan ankette, ücretli yolun kullanılmasından memnun olmayan insanlar% 52 oranındaydı. Bu rakamı azaltmak için, Hükümet ve Duma Devleti, Moskova bölgesinin temsilcileri için tazminat ödemelerinin ve faydalarının bir listesini oluşturmalıdır.

Related news

TsKAD: 2019 detaylı haritası image, picture
TsKAD: 2019 detaylı haritası 83


TsKAD: 2019 detaylı haritası 79


TsKAD: 2019 detaylı haritası 21


TsKAD: 2019 detaylı haritası 21


TsKAD: 2019 detaylı haritası 86


TsKAD: 2019 detaylı haritası 28


TsKAD: 2019 detaylı haritası 20